Чого очікувати вінничанам від нової ціни на газ

PDF Друк
Четвер, 05 травня 2016, 12:26

З 1 травня 2016 року в Україні для всіх побутових споживачів та підприємств теплокомуненерго діятиме єдина ціна на газ – 6,879 грн за 1 кубометр палива. Підвищивши ціну на газ до рівня ринкової, Уряд, разом з тим, скасував так звану «пільгову» ціну на газ 3,6 грн, яка діяла в опалювальний період 2015-16 років для тих споживачів, які користувалися індивідуальним опаленням.

Постановою №315 від 27 квітня 2016 року Кабінет міністрів  України визначив нову ціну на газ для населення у розмірі 6,879 грн за куб. метр. Діятиме дана ціна у період з 1 травня 2016 по 31 березня 2017 року включно. Вінничанам, які опалюють свої помешкання газом,  доведеться забути про так звану пільгову ціну на об’єм споживання до 1200 кубометрів в опалювальний період – 6,9 грн за куб. метр доведеться платити за будь-який обсяг споживання та незалежно від пори року.

Підвищення ціни на газ до європейського рівня, хоча й було однією з головних умов Міжнародного валютного фонду, зовсім не означає покращення рівня обслуговування клієнтів або ж газових мереж. Адже з кожного оплаченого кубометру газу постачальник газу (в даному випадку, ТОВ «Вінницягаз Збут») отримує 4 копійки, а газорозподільна компанія (ПАТ «Вінницягаз») – аж … 71 копійку. Левову частку коштів у структурі нинішньої ціни на газ – 72% - отримує державний холдинг НАК «Нафтогаз». І це при тому, що, власне, НАК «Нафтогаз» не займається ані обслуговуванням споживачів, ані реконструкцією чи модернізацією газових мереж, ані налагодженням роботи Аварійно-диспетчерської служби. Все це, як і встановлення безкоштовних лічильників газу вінничанам, входить до функціональних обов’язків газорозподільної компанії ПАТ «Вінницягаз». Про неможливість виконати такий об’єм робіт із тарифом у 71 копійку яскраво свідчить хоча б той факт, що виконання минулорічної інвестпрограми «Вінницягаз» із встановлення безкоштовних лічильників для споживачів із газовою плитою та колонкою вдалося виконати лише на 72%.

«Безсумнівно, ринок природного газу в Україні потребує глибокого реформування, встановлення економічно-обгрунтованої ціни на газ. Проте, купуючи такий дороговартісний товар, клієнти очікуватимуть відповідного рівня обслуговування. А парадокс якраз і полягає в тому, що з європейськими цінами обслуговування наших споживачів так і залишиться на рівні 4 копійок! Газові мережі і в подальшому не отримуватимуть необхідних капіталовкладень та інвестицій. Хоча в таких країнах ЄС, як Франція, Англія, Польща, Угорщина витрати на розвиток інфраструктури складають близько 26% вартості газу», - зазначив Голова правління ПАТ «Вінницягаз» Олександр Кривак.

Прибутковість або збитковість підприємства повністю залежить від економічної обґрунтованості затвердженого для нього тарифу на розподіл газу (тариф ПАТ «Вінницягаз» затверджується державним регулятором НКРЕКП). Протягом останніх років при розрахунку тарифу держрегулятор встановлював завищені планові обсяги розподілу природного газу.  Адже насправді споживання газу катастрофічно скорочується із року в рік: за минулий 2015 рік обсяги транспортування природного газу ПАТ «Вінницягаз» зменшилися на 19% у порівнянні із 2014 роком. В загальному, збитки компанії у минулому році через недоотримання тарифної виручки склали 20 мільйонів гривень – кошти, які мали б слугувати для модернізації газових мереж,  забезпечення безаварійного та безперебійного газопостачання, подальшої газифікації області.


Якщо Вам сподобався текст, натисніть на кнопку соцмереж


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити